יוצאות אתיופיה חכמות ואמיצות ממה שח"כיות חושבות עליהן

זה שנים אני מרצה על "חוק מימון 3 ילדים" [כעת – "חוק מימון 2 ילדים"]. כשביקשו ממני להצביע על האוכלוסיות המצטיינות בילודה מופרזת, סיפרתי על חרדים, מוסלמים, חרד"לים ואתיופים. אבל לפני כשלוש שנים קראתי שהאתיופים הקטינו את הילודה עד מאוד – וציינתי זאת לשבח בהרצאותי. אבוי, שמחתי הייתה מוקדמת. בדצמבר 2012 פירסמה העיתונאית גל גבאי תחקיר על הירידה בפריון של יוצאות אתיופיה. לדבריה, הממסד הישראלי הכריח אותן לקבל זריקות דֶפּו-פרובֶרה (Depo-Provera) למניעת הריון, וזאת תוך הפחדה ו/או בלי הסבר נאות. לדברי האתיופיות שהופיעו בסרטה של גבאי, איימו עליהן אנשי "הממסד": מי שתסרב לקבל זריקות דפו-פרוברה, לא תובא ארצה.

כאן המקום לספר על דפו-פרוברה. זו זריקה למניעת הריון הניתנת פעם בשלושה חודשים ונחשבת אמצעי מניעה יעיל והפיך, חלופה לשימוש יומי בגלולות. תופעות הלוואי שלה מעטות, מזיקות פחות, והפיכות לעומת אלה של גלולות יומיות. במחקר מ-2005 של הקרן הבינלאומית לבריאות משפחה צוין: "מאחר ואמצעי-מניעה עלולים לגרום לחוסר הסכמה בחברה, אשר לעיתים מוביל לאלימות מצד בני-זוג באפריקה, נשים פחותות עוצמת מיקוח פונות, לעיתים קרובות, לדרכים מוסתרות של תכנון משפחה… עקב כך, המגמה הכללית שנצפתה בשיטות מניעת הריון דרומה מסהרה, ובכלל בארצות המתפתחות, היא בעיקר זריקות".
וכך סיפר רופא שהיה אחראי על תוכנית הבריאות באתיופיה: "… זריקות הן אמצעי מניעה הנדרשים ביותר בכל מקום [באתיופיה]. הן קלות, מועדפות מבחינה תרבותית ומציעות אפשרות למנוע הריון בלי ליידע את הבעל – שכאן זו בעיה…"

בעקבות התחקיר של גבאי, דרשה ח"כ אורלי לוי־אבקסיס ממבקר המדינה לחקור את הטענות שעל הנשים האתיופיות כפו זריקות למניעת הריון, בלי שהן ידעו במה מדובר. הצטרפה אליה ח"כ פנינה טמנו שטה.

שונאי ישראל בעולם עטו על הסיפור. הופיעו כתבות עם כותרות זועקות:

Israel admits forcing birth control shots on Ethiopian women
Israel: Discrimination against Ethiopian Jews
Israel coerced Ethiopian women into taking contraceptive jabs
Israel Admits “Shameful” Birth Control Drug Injected in “Unaware” Ethiopian Jews

בינואר 2013 הנחה מנכ"ל משרד הבריאות את קופות החולים להקפיד ולהסביר לנשים בכלל ולאתיופיות בפרט, מהם היתרונות והחסרונות של אמצעי מניעה שונים ואף להחתימן על אישור שהבינו. עם זאת, הדגיש המנכ"ל, אין בהוראתו זו מעין אישוש או הפרכה להטענה, כי בעבר דפו-פרוברה ניתנה במרמה או בכפייה.

לפי "הארץ" מ-11.07.2013, "מנתונים שהועברו על ידי קופות החולים מאוחדת ולאומית לדו”ח שחובר לאחרונה במרכז המחקר והמידע של הכנסת בנושא, לקראת הדיון, עולה כי בשנים האחרונות דווקא נרשמה עלייה בטיפולים בדפו פרוברה: במאוחדת חל בין השנים 1998 ל-2012 גידול של פי 7.2 במספר המטופלות שקיבלו זריקות דפו פרוברה, מ-56 נשים ל-407, כשרק בשנים 2010 עד 2011 נרשם גידול של 62% בטיפול בתרופה. בלאומית נרשמה עלייה מאישה אחת ב-2008 ל-521 מטופלות ב-2012. כללית ומכבי לא העבירו מידע בנושא, לטענתן משום שהוגשה נגדן תביעה ייצוגית בנושא, אולם על סמך מחקר של ארגון “מאשה לאשה” שממצאיו פורסמו בשנת 2009, עולה כי שיעור הנשים האתיופיות בגיל הפוריות (15-49) שהשתמשו בדפו פרוברה, עלה משמעותית משנת 2000 גם בשתי קופות אלה. עוד עולה מהמחקר כי מתוך כלל המבוטחות שקיבלו את הזריקה, שיעור העולות מאתיופיה עמד על 55% עד 57% בשנים 2001 עד 2008.

ועוד מ"הארץ" (הדגשה – שלי): "מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, דיווח היום (רביעי) בוועדת הבריאות של הכנסת כי מאז שהנחה בינואר (2013) את ארבע קופות החולים שלא להזריק באופן אוטומטי לנשים אתיופיות זריקות למניעת היריון מסוג דפו פרוברה, אלא לתת להן הסבר מלא על תופעות הלוואי ואפשרויות טיפול חלופיות – חלה ירידה בהיקף של 30% עד 40% בכמות הזריקות שניתנו בקופות החולים. זאת ביחס לאותה תקופה בשנה שעברה".

התעודדתי מאוד: 60%-70% מהאתיופיות המשיכו בזריקות נגד הריון. וזאת אחרי המהומה התקשורתית שגרמה, מן הסתם, לבעליהן להבין, מדוע נשותיהם אינן מתעברות. כל הכבוד לנשים אלה שהעיזו ליטול את גורלן בידיהן ופסקו להיות מכונות-ילודה בשירות בעליהן!

אגב, לא פורסם, כמה מאלה שהפסיקו לקבל זריקות, עברו לאמצעי מניעה אחרים. ייתכן ושיעור האמיצות בין האתיופיות גבוה אף יותר.

מישה שאולי, עורך האתר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s