צעירים חסרי עתיד

בפוסט "רק ריסון הולדה יציל את ישראל" פירטתי, כיצד הולדה מופרזת מדרדרת את המשק והחברה שלנו אל העולם השלישי. הראתי: מה שמכשיל אותנו בתחרות עם OECD הוא תמהיל גילים: לעומתם, יש לנו הרבה יותר צעירים והרבה פחות מפרנסים.
ביוני 2021 פורסמה על-ידי הפורום הישראלי לאוכלוסייה, סביבה וחברה "הערכת כושר נשיאה לישראל 2050" שהמליצה: "מדיניות אחראית תפעל במיידית להורדת רמות הפריון ל-2 לידות למשפחה".
נשאלתי: מדוע יש למהר ו"לפעול מידית"? אולי מצבנו ממילא משתפר גם בלי מאמצים לריסון הולדה? ידעתי על התחזית העצובה של ד"ר אליהו בן משה, לשעבר סמכ"ל הלמ"ס, לפיה "אם כל מגזר ישמור על דפוסי הולדה של היום, ב-2035 TFR כללי יהיה 3.5, ב-2055 –  4.0". עם ערכי TFR כאלה ברור שלכל צעיר יהיו פחות ופחות מפרנסים.
אבל זו תחזית תיורטית. החלטתי לבדוק, מה היה בישראל בעבר. כנקודת התחלה לקחתי שנת 1969, כי אז בפעם הראשונה פרסמה הלמ"ס את הנתונים המלאים על כל תושבי ישראל, כולל מזרח ירושלים והגולן. הנתונים הבדוקים האחרונים היו ל-31.12.2020. אבוי, תחזיתו של ד"ר בן משה מתממשת:


רואים שגם השיפור הזעום של השנים 2011-1989, אשר נבע מהעלייה הגדולה מאוד, קירב אותנו מעט מאוד לממוצע OECD. לא צפויה עלייה נוספת הדומה בגודל ובתמהיל גילים.
להגיב רק ל-2kids.org.il@gmail.com

סגור לתגובות.