עיתונאי ערבי: עלינו להקטין ילודה

  זוהיר אנדראוס, עיתונאי ערבי-נוצרי ישראלי ידוע, אינו חובב ציון (בלשון המעטה).מאמרו ב"הארץ" די מפתיע בקריאה לערבים להקטין ילודה. עד כמה שידוע לנו, יותר הוא לא הביע דעה כזו, אבל גם לא חזר בו.  

פ צ צ ה   א י נ ט ל י ג נ ט י ת   מ ת ק ת ק ת

הערבים בישראל צריכים להגביל את הילודה מרצונם, כדי להשקיע בחינוך

מאת זוהיר אנדראוס, "הארץ", 26/01/2005

בפרסומים על הירידה בלידות במגזר הערבי בשנה שעברה משכה במיוחד את תשומת לבי התגובה המקורית של גורמים באוצר, שאמרו כי זו ההוכחה שהקיצוץ בקצבאות הילדים מוביל לאיזון דמוגרפי. ואולם אני לא מאושר כמוהם. אדרבא, אני עצוב. ריבונו של עולם, מדוע לא נרשמת ירידה דרסטית באחוז הילדים הערבים, אני כועס על בני עמי, שממשיכים להביא ילדים לעולם ומכניסים לעצמם, במודע או שלא במודע, גול עצמי.

אני לדוגמה, מר בנימין נתניהו, הבאתי לעולם שלושה ילדים, מתוך החלטה אסטרטגית משותפת עם אשתי הקובעת כי המאבק עם אנשים כמוך צריך להיות מושתת על איכות ולא על כמות. לשלושה נתתי שמות איטלקיים: דינה, קארינה וקרלו – תרומה צנועה לאיטליה, שאיפשרה לי ללמוד במוסדותיה ולא נתנה לי להרגיש שאני זר. ההחלטה נבעה גם מתוך הערכתי לנבחרת איטליה בכדורגל, על החלטתה המוסרית והאנושית להעניק את גביע העולם שבו זכתה ב-1982 לעמי הפלשתיני, שבאותה שנה היה קורבן לטבח האכזרי במחנות הפליטים בסברא ושתילא.

 כפועל יוצא מהחלטתנו במשפחה, כי השכלה היא הנשק היחידי שאנו יכולים להשתמש בו במדינתך, שהיא דרך אגב מולדתי, פתחנו לילדים תוכניות חיסכון להשכלה גבוהה, כדי שיוכלו להמשיך בלימודים אקדמיים מבלי שיהיו תלויים בגורמים שונים. אנחנו ערים לעובדה שיש גורמים המנסים להקשות על הסטודנטים הערבים להשתלב באוניברסיטאות מיד לאחר סיום התיכון. למשל, להגביל את הגיל שבו אפשר להתחיל ללמוד באוניברסיטה ולהעמידו על 21. אני מניח שזה נובע מעקרון האפליה המתקנת ליהודים, שמשרתים שלוש שנים בצבא הכיבוש ולאחר מכן ממשיכים ללמוד; ואילו הערבים לא משרתים ומשתלבים מיד בלימודים האקדמיים.

 אבל גם אם יוגבל הגיל, אנו נמצא, או נמציא, דרכים עוקפות: נשלח את ילדינו ללמוד בחו"ל למשך שלוש שנים. הם ישיגו ציונים טובים, יתנו לגויים להרוויח סכומי עתק, שמדינתך תפסיד, ולאחר מכן ישובו לישראל מחושלים וימשיכו ללמוד כאן, על אפך ועל חמתך.

 אני כועס על הערבים הפלשתינאים שנשארו בארץ לאחר הנכבה של 1948; כועס משום שהם ממשיכים להביא ילדים לעולם בצורה בלתי מבוקרת. אחוזי הילודה הגבוהים במגזר הערבי הביאו רבים וגדולים להטמיע מושגים חדשים בלקסיקון הגזענות הישראלי. אתה למשל, מר נתניהו, חתום על האמרה שלפיה הערבים בישראל הם פצצה דמוגרפית מתקתקת. מנהיג ש"ס, אלי ישי, שהגיע לארץ ממדינה ערבית, מרוקו, טוען כי לערבים המתגוררים באוהלים קצבאות הילדים אינן מעלות או מורידות – שכן לשיטתו, הערבי לא מבזבז כסף על ילדים ומתחמק בשיטתיות מתשלום ארנונה. לשמוע ולהתגלגל מצחוק: אני עוקב אחרי המגזר החרדי, שמר ישי מתיימר לייצגו, ועד היום לא שמעתי שהם עובדים ומשלמים ארנונה, שכן תורתם אומנותם. הם מביאים הרבה ילדים לעולם, וזו זכותם, ואתה מר נתניהו, בעזרתו האדיבה של ראש ממשלתך [נתניהו היה אז שר האוצר בממשלתו של אריאל שרון], מנסה לרתום אותם לממשלה השברירית, תוך ניצול ציני של הערבים ותשלומי קצבאות הילדים.

 מר נתניהו, אולי תופתע מעמדתי, שבלשון המעטה איננה פופולרית במגזר הערבי. למרות זאת, אני תובע ממנהיגי הציבור הערבי לצאת במסע אגריסיווי כדי לשכנע את בני המיעוט הערבי הלאומי החיים בישראל לקבל החלטה גורלית – להגביל מתוך בחירה את הילודה. הקמפיין הזה חייב לצאת לדרך עכשיו, ללא שום קשר לקצבאות שמשרדך מחלק לאוכלוסייה מהמסים שהם משלמים. אני מאמין באמונה שלמה שאנו, "ערביי ישראל", חייבים להפוך מפצצה דמוגרפית מתקתקת, כהגדרתך, לפצצה אינטליגנטית מתקתקת.

 דרך אגב, מר שר האוצר, אני מודיע לך קבל עם ועדה שאינני מעוניין בקצבת הילדים שממשלתך מעבירה אלי מדי חודש ושמסתכמת ב-480 שקל. לכן אני מצהיר בזאת כי אני תורם את הסכום הזה להקמת קרן חדשה לחקר הגזענות בישראל.

 הכותב הוא עורך העיתון הערבי-הישראלי "כל-אל-ערב"

כל הזכויות שמורות ,"הארץ" ©

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s