שאלות ותשובות

מדוע דווקה 2 ילדים ל-2 הורים?
ראשית, חייב להיות מספר שלם, לא שבר, כי כל פעם מתכננים להוליד אדם שלם.
שנית, אם נסבסד רק  ילד אחד לזוג הורים, וכל הישראלים ינהגו לפי חישוב כלכלי, אז אוכלוסיית המדינה תזדקן מהר מדי. ואם נסבסד 3 ילדים לזוג, אז נגיע למצב של היום: 3.1 ילדים לאישה בממוצע ארצי – אסון כלכלי וסביבתי זוחל. מכאן, יש להגביל סבסוד ל-2 ילדים לזוג.

האם החוק המוצע מפלה לרעה את החרדים, המוסלמים, והעניים?
לא, כי הסבסוד הציבורי ל-2 ילדים בלבד יינתן ללא הבדלי דת, גזע או רמת הכנסה.

  איך פותרות דמוקרטיות אחרות את הבעיה הזו?
אין תקדימים, כי בין כל מדינות מפותחות, רק בישראל קיימת הבעיה של ריבוי מופרז. 

  כיצד יממנו המשפחות הנזקקות את ביטוח הבריאות והוצאות ההשכלה של הילד הנוסף?
יחפשו את מי שיעביר להן את יחידות הסבסוד הלא-מנוצלות, לפי ס' 7 בחוק. לחלופין, חסידי "פרו ורבו" יתרמו מכספם הפרטי לילדים הנוספים, שלהם ושל אחרים.

האם מותר להתערב, על-ידי הגבלת הסבסוד הציבורי,  בשיקולי הורים לגבי מספר ילדיהם?
כבר היום המדינה מתערבת: הפריה מלאכותית ממומנת ע"י קופות החולים רק עד שיהיו 2 ילדים, ועל השלישי ומעלה משלמים ההורים [חוק ביטוח בריאות ממלכתי התשנ"ד 1994, תוספת שנייה, ס' 6(ד)]. גם קצבת הבטחת הכנסה אינה עולה כשנולדים אחים נוספים ל-2 הילדים הראשונים במשפחה הזכאית לקצבה זו [http://www.btl.gov.il/benefits/Income_support].

מדוע לא להתרכז באכיפת החוקים לקידום ההשכלה וכך לעודד תעסוקה אצל הנתמכים?
יש המציעים לתקצב רק בתי-ספר שמלמדים מקצועות ליבה ולהעניש הורים שילדיהם אינם לומדים בבתי-ספר כאלה. סוברים כי מי שלומד חשבון ואנגלית – יעבוד בבגרותו, ואם יעבוד, אז יוליד פחות ילדים. אלא שתחזית זו אינה מבוססת:
ראשית, כסף ציבורי רב יידרש למאסרים של
 עשרות אלפי הורים, המגוננים על ילדיהם מפני מה שהם רואים כסכנות החינוך הלא-דתי,  וגביית קנסות מהם תסתיים ברוב המקרים גם במאסר תמורת כנס. אכיפה נחרצת עלולה להביא לקורבנות בנפש.

שנית, מי שלמד מקצועות ליבה, לא בטוח שיעבוד בבגרותו, אם יוכל להתפרנס מהיותו אברך. 
 שלישית, ריבוי ילדים הופך לענייה ונתמכת גם משפחה עם הכנסה ממוצעת, קל וחומר הכנסה מינימלית. אין גם הוכחה שהעובדים מולידים פחות.

   בכל העולם, ככול שהאם משכילה יותר, כך יש לה פחות ילדים. מדוע לא להתרכז בחינוך נשים?
בישראל, השכלת אם חרדית אינה משפיעה על מספר הלידות שלה. אצל המוסלמיות, ההשכלה אכן מפחיתה מספר לידות, אבל לא ניתן לכפות על אדם ללמוד. בנוסף, למוסלמית משכילה קשה יותר להינשא.

מדוע להעניש ילדים על מעשי הוריהם?
כמו שילדים נהנים מהישגי הוריהם, כך 'נענשים' הם כשהוריהם נשלחים לכלא, מפסידים בבורסה או מאבדים מקור פרנסה. אבל בשונה מכשלונות כאלה, שהורים ודאי לא רצו בהם, את ההריון הלא רצוי אפשר למנוע או להפסיק. אם הוזהרו ההורים מראש, שאת הילד הנוסף יצטרכו לגדל רק בכספם-שלהם, יהיו הם האחראים להרעה במצב הכלכלי של משפחתם.

   כיצד מתייחסות הדתות הנפוצות בישראל לתכנון משפחה?
האסלאם
אינו אוסר לתכנן משפחה. איראן, למשל, הצליחה מאוד בהקטנת הילודה.
היהדות, כגרסת החרדים, אוסרת – אבל להלכה בלבד. הנה דיאגרמה מתוך המחקר של הפרופסורים י' מישר וצ' מנסקי, אשר פורסם ע"י מכון פלק בשנת 2000:מישר&מנסקי דיאגרמה

נשים חרדיות שנולדו אחרי 1920 והתחתנו לפני 1955 (דהיינו, סיימו ללדת לפני 1975) ילדו במהלך חייהן רק 2.76 ילדים בממוצע. בתקופה ההיא, הקשה מבחינה כלכלית, ילדו הזוגות החרדיים פחות ילדים (על אף שאמצעי המניעה לא היו זמינים כמו היום). אחרי שבאמצע שנות ה-70 עלו הקצבאות, החלו נשים חרדיות ללדת בממוצע  5.9 ילדים [מישר ומנסקי, מכון פאלק, דצמבר 2000]! היום בריכוזים חרדיים הן יולדות 9-8 ילדים בממוצע [דו"ח בנק ישראל, צוטט ע"י שחר אילן, "הארץ", 2008 .9 .12].

 כדי להקטין את התנגדותם של חסידי ריבוי ילדיםמדוע לא לסבסד 3, 4, 5 או 6?

2 הוא מספר הילדים המספיק לשמירה על המשכיות הדורות במדינה, ולכן אפשר להגן (גם בבג "צ) על המספר 2 כמוצדק מבחינת כלל הציבור. החל בילד ה-3 הופכת ההולדה לעניינם הפרטי של הוריו, ולכן אינה זכאית לכסף ציבורי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s